Защо причините за замърсяването на въздуха имат значение
Всяка година над 7 милиона души по света се разболяват и умират в резултат на замърсяването на въздуха. Правителствата започнаха да се справят с причината за замърсяването на въздуха, например чрез регулиране на емисиите, но са необходими време, инвестиции и прилагане на политики, за да се промени значително ситуацията. Но изглежда, че обществото просто осъзнава опасностите и променя начина си на живот, за да подкрепи устойчива промяна.
Какво причинява замърсяването на въздуха в големите градове?
Да вземем за пример Лондон. Скорошни изследвания разкриха, че 7,9 милиона лондончани, близо 95% от населението, живеят в зони, където качеството на въздуха не отговаря на изискванията на Световната здравна организация (СЗО). Нищо чудно, че някои хора искат да си тръгнат.
Да вземем за пример Индия. 21 от 30-те най-замърсени града в света са били в Индия през 2019 г. Според проучване, базирано на данни от 2016 г., най-малко 140 милиона души в Индия вдишват въздух поне 10 пъти по-замърсен от безопасните нива според СЗО, а 13 от 20-те града в света с най-високите годишни нива на замърсяване на въздуха са именно в Индия.
Да видим как българската столица София се нарежда сред най-замърсените градове в ЕС. Въпреки някои плахи положителни сигнали, София остава една от най-замърсените столици в Европа през 2019 г. и 2020 г., според OBC Transeuropa. Замърсяването на въздуха в София, както и в много български градове като Перник, Бургас, Пловдив и Русе, е дългосрочен проблем за решаване. В последните години, няколко проучвания от Европейската агенция за околна среда неизменно поставят България начело на нелицеприятната класация на страните с най-лошо качество на въздуха. За разлика от тях София многократно е печелила титлата за най-замърсената столица на ЕС.
Замърсяването на въздуха е глобална заплаха
За съжаление, замърсяването на въздуха ще продължи още дълги години, каквито и мерки да се вземат и ние трябва да разпознаем и намалим причините за замърсяването на въздуха – тогава светът около нас ще стане по-добро място. Но без да разбираме причините за замърсяването на въздуха, не можем да направим нищо, за да подобрим нещата.
Изгаряне на изкопаеми горива
Ако има една дейност, отговорна за най-много замърсяване на нашия въздух – пълненето му с най-голямо количество Прахови частици (PM) – това е изгарянето на изкопаеми горива. Разбира се, изкопаемите горива осигуряват по-голямата част от енергията, която поддържа толкова много дейности. (Например Съединените щати извличат 81% от общата си енергия от петрол, въглища и природен газ.) Тези изкопаеми горива са жизненоважни за отопление на домове, работа на автомобили, енергетика и производство и доставка на електричество.
За съжаление обаче изгарянето на изкопаеми горива не е екологична дейност. По-специално въглищата и нефтът отделят газ серен диоксид (SO₂), когато горят, което причинява проблеми с дишането на живите същества и допринася за киселинния дъжд.
Съгласно Качеството на въздуха в Европа — доклад за 2019 г. Замърсяването на въздуха понастоящем е най-важният екологичен риск за човешкото здраве и се възприема като втората най-голяма екологична грижа за европейците след изменението на климата (Европейска комисия, 2017 г.). В резултат на това има нарастващ политически, медиен и обществен интерес към проблемите на качеството на въздуха и нараства обществената подкрепа за действия.
Нарастващата обществена ангажираност около предизвикателствата, свързани със замърсяването на въздуха, включително граждански инициативи, насочени към обществената осведоменост и промени в поведението и нови продукти, доведе до нарастваща подкрепа и търсене на мерки за подобряване на качеството на въздуха.
Замърсяването на въздуха засяга всички
Замърсяването на въздуха засяга цялото население и определени групи са по-уязвими към въздействието му върху здравето, като деца, възрастни хора, бременни жени и хора с предшестващи здравословни проблеми. В големи части на Европа хората, живеещи с ниски доходи, са по-склонни да живеят до натоварени пътища или индустриални зони и така са изложени на по-високо замърсяване на въздуха. Енергийната бедност, която е по-разпространена в Южна и Централно-Източна Европа, е решаващ двигател за изгарянето на нискокачествени твърди горива, като въглища и дърва, в нискоефективни печки за битово отопление, включително и в България.
Българите са изложени предимно на тези ефекти и са положени някои институционални усилия в подкрепа на поведенческите промени. Битовото отопление е основен виновник за опасния въздух в столицата, съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова през декември 2019 г. 10-годишна дългосрочна програма е обявена за превръщането на София в по-зелен град, съобщава в. "Строител".
Твърде много индустрия
Замърсяването на въздуха, както виждате, е предимно причинено от човека, произведено от фабрики (или други промишлени предприятия), отделящи вредни странични продукти и отпадъци в околната среда. Замърсяването с азот във въздуха също е един от най-вредните ефекти от всички тези промишлени дейности. Азотът е най-често срещаният елемент във въздуха и е от съществено значение за живота на растенията и животните. Но естественият баланс на азота в околната среда може да бъде нарушен, когато създаденият от човека азот – независимо дали чрез селското стопанство, транспорта или производството на електроенергия – наруши нормалното равновесие.
Повечето от азотни оксиди (NOX) изпуснати в Съединените щати, например, произтичат от изгаряне на изкопаеми горива. Това от своя страна допринася за смога и киселинния дъжд. Сред значимите източници на емисии на азотен оксид са автомобили и камиони, електроцентрали, работещи с въглища, големи промишлени операции, кораби и самолети.
Най-вредните замърсители на въздуха по отношение на увреждане на екосистемите са озонът (O3), амонякът и азотните оксиди в Европа. Изчислено е, че около 62 % от площта на европейската екосистема и 73 % от площта на екосистемата на ЕС-28 са останали изложени на нива на NOX, което е довело до превишаване на критичните натоварвания за еутрофикация през 2016 г. Приземният O3 уврежда културите, горите и растения, като намалява темповете им на растеж и оказва отрицателно въздействие върху биоразнообразието и екосистемните услуги.
Замърсяване от автомобили
Ако пътуващите пътуваха повече с колело, автобус, тролей и метро, градовете ни щяха да бъдат много по-чисти. Пътуването до работа с автомобил е значителна причина за замърсяването на въздуха.
За съжаление, дизеловите двигатели произвеждат повече микроскопични частици сажди, останали от процеса на горене. Те намират своя път дълбоко в белите ни дробове, причинявайки раздразнение и астма. Неотдавнашно проучване показа, че повече от половината дизелови автомобили, наскоро одобрени за продажба в Европа – и предполагаемо „щадящи околната среда – отделят замърсители, които са много над настоящите законови ограничения за замърсяване на въздуха.
Велосипедите все повече изместват колите по улиците на европейските градове, тъй като коронавирусът ускори прехода към задвижване с педали. Още преди пандемията велосипедите се радваха на скок в търсенето от потребителите, които са съзнателни за околната среда, но рискът от зараза в автобусите и метрото увеличи привлекателността, BloombergQuint доклади. Блокирането накара властите в 32 от най-големите градове в ЕС да предложат планирани подобрения, според Европейска федерация на колоездачите. Белгия, Дания и Холандия са пионери в бързите ленти, предназначени за пътуващите. Много от плановете идват за сметка на автомобилния трафик.
Необичайни причини за замърсяване на въздуха
Някои европейски градове все още страдат от смог, но това е нищо в сравнение с това как са били нещата преди век – или дори по-малко. Например Големият смог от 1952 г. уби около 4000 души в Лондон. Мащабът на смъртните случаи доведе до въвеждането на Правителството за чист въздух от 1956 г., според който само бездимни горива могат да се изгарят в определени градове.
В цяла Европа наскоро прахът нахлу от пустинята Сахара на повече от 3000 километра, предизвикан от силни северни ветрове. След това се комбинира с локални замърсители. Прахът беше свален на земята от дъжд и когато тази вода се изпари, остави след себе си слоеве прах.
Свързаният с прах смог може да обгърне и други области. В Източна Азия всяка пролет пясъкът от пустинята Гоби се издухва на изток. Така нареченият азиатски прах преминава над части от Китай, Северна и Южна Корея и Япония. Понякога е толкова тежък, че жителите усещат праха в очите и зъбите си. Прахът дори може да бъде пренесен на хиляди мили през Тихия океан до Северна Америка. Това е пример за природен феномен, при който човекът – може би поне веднъж не е отговорен за изострянето на причините за замърсяването на въздуха.
Личната защита и грижа са важни
Ежедневието в големите градове изисква сериозно отношение към личната защита. Маските AirLief са едно решение за по-добра защита, тъй като са предназначени за градски велосипедисти и бегачи в градове, където замърсяването на въздуха е силно. Многослойната филтърна среда на AirLief осигурява прогресивно компресирани влакнести слоеве за улавяне на широк спектър от замърсяващи въздух частици. Маските с класификация "N" филтрират фини частици като PM2.5 и са едно от решенията за лична защита.
Градските колоездачи също се нуждаят от маски и нови начини за планиране на маршрутите си и много от тях използват приложението Air Quality на AirLief, което предоставя данни за качеството на въздуха с повече от 25 000 станции от множество мрежи в над 80 държави.
Правителствата и гражданите също трябва да предприемат стъпки срещу замърсяването на въздуха
През повечето време причините за замърсяването на въздуха се коренят в поведението на човека. Зависи от правителствата и хората да подкрепят екологичните политики по много важни причини.
Както краткосрочното, така и дългосрочното излагане на деца и възрастни на замърсен въздух може да намали белодробната функция, респираторните инфекции и влошената астма. Излагането на майката на замърсяване на околния въздух е свързано с неблагоприятни въздействия върху плодовитостта, бременността, новородените и децата (СЗО, 2005, 2013). Освен това хората с по-нисък социално-икономически статус са склонни да живеят в среди с по-лошо качество на въздуха.
Пазарните разходи за замърсяването на въздуха включват намалена производителност на труда, допълнителни разходи за здравеопазване и загуби на реколта от култури и гори. Непазарните цени са тези, свързани с повишена смъртност и заболеваемост (заболявания, причиняващи болка и страдание, например), влошаване на качеството на въздуха и водата и следователно здравето на екосистемите и изменението на климата. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) (2016) изчислява, че общите разходи за замърсяване на околния въздух за региона на ОИСР възлизат на 1 280 USD (около 1 100 EUR) на глава от населението за 2015 г., което съответства на около 5 % от приходите през 2015 г. Непазарните разходи за замърсяване на атмосферния въздух възлизат на 94 % от общите такси през 2015 г.
Замърсяването на въздуха може да увреди материали, имоти, сгради и произведения на изкуството, включително най-значимите в културно отношение сгради в Европа. Въздействието на замърсяването на въздуха върху материалите на културното наследство е сериозно безпокойство, тъй като може да доведе до загуба на части от европейската история и култура.
Нека преразгледаме поведението на нашите граждани и огромния брой замесени в причините за замърсяване на въздуха. Крайно време е да направим света по-зелен, по-чист и по-добро място за по-дълъг престой за нас.
Тази статия все още няма коментари