Бяхме потърсени от Карин Дом с казуса: “не можем да намерим подходящи маски за нашите служители, които както да са качествени и да защитават добре, също и да не се налага да изхвърляме огромни количества и да се налага да купуваме постоянно нови еднократни маски. А специфичният при нас казус е, че някои деца просто се плашат от маските и се разтройват от вида им, съответно служителите не могат да си носят предпазните средства.”
“Ето това е интересно предизвикателство”, казахме си ние.
Помислихме какво можем да направим, така че да създадем маска, която да бъде носена от служителите в дома, да върши своята функция, но и да бъде приятна за малчуганите. Трябваше да направим промяна във външния вид на сегашния ни продукт, докато 5-слойния FFP2 филтър със съответната му форма си остава основна част в решението на задачата.
Минавайки през всички етапи на дизайн мисленето (design thinking) имахме някои много интересни идеи.
- Да направим маски, като принтираме техни съществуващи рисунки
- Да направят децата в дома една обща рисунка, където всяко дете може да даде частица от своето настроение
- Да принтираме сюжет от любимата им приказка – “Дядо вади ряпа”, например.
Това са 3 гениални идеи, нали? Да, но не са.
Характерното на този проект бе, че децата са с различни потребности – някои със синдром на Даун, други пък лесно губят концентрация от ярки цветове.
Бяхме посъветвани да отхвърлим първоначалните 3 идеи и да предложим различни дизайни базирани на интервютата ни, а педагозите, които работят със съответните групи да преценят кои дизайни ще бъдат подходящи за съответните деца, с които работят.
През това време вървеше и процесът за намиране на подходящия текстил, като направихме прототипи от 5 различни материала с различни характериситики и конструкция.
Дойде време и за тестове.
Това което сме разбрали от опита ни дотук е, че няма никакво значение какво дизайнерите и инженерите смятат за продукта, а е важно мнението на тези, които го използват.
Именно за това тестовете с реални хора е нещо задължително. Използваха се 5 човека за полеви тестове, които да носят прототипите. Избра се най-добрият вариант и преминахме към щамповане, шиене и кроене.
Финалният резултат бе един прекрасен проект, в който всеки един от екипът ни влезе с цялото си сърце. Получихме много благодарности за свършената работа от Карин Дом, които определено можем да кажем, че са едни прекрасни хора.
Последни думи: този проект е добър пример за нашия Икигай. Икигай (生 き 甲 斐) е японска концепция за живота и ако за първи път чувате тази дума ви съветваме да видите пълното значение и философията, която стои зад нея.
А какъв е вашият Икигай?
Тази статия все още няма коментари